active verb
| infinitive | fara |
|---|---|
| supinum | farit |
| ind | opt | ipv | ||
|---|---|---|---|---|
| sg | 1 | fer | fara fari | |
| 2 | ferðu ferr | farir | far farðu | |
| 3 | ferr | fari | ||
| pl | 1 | fǫrum | farim | fǫrum |
| 2 | fari farið | fari farið | fari farið | |
| 3 | fara | fari | ||
| ind | opt | ||
|---|---|---|---|
| sg | 1 | fór | |
| 2 | fórt fórtu | fǿrir | |
| 3 | fór | fǿri | |
| pl | 1 | fórum | fǿrim |
| 2 | fóruð | ||
| 3 | fóru | fǿri fǿru | |
| m | f | n | ||
|---|---|---|---|---|
| sg | nom | farinn | farin | farit |
| gen | ||||
| dat | fǫrnum | fǫrnu | ||
| acc | ||||
| pl | nom | farnir | ||
| gen | ||||
| dat | ||||
| acc | ||||
| m | f | n | ||
|---|---|---|---|---|
| sg | nom | |||
| gen | ||||
| dat | ||||
| acc | ||||
| pl | nom | |||
| gen | ||||
| dat | ||||
| acc | ||||
Loading ...