| ID |
|---|
L4458F2 | þǽgiligar | nom.pl.f | þǽgiligr, adj. | {þǽɣ-ɪ-lì₂ɣ-ᴀr} |
L3728F1 | þǽgir | nom.sg | þǽgir (þǽgis), masc. noun | {þǽɣ-ɪr} |
L4458F1 | þǽgiligr | nom.sg.m | þǽgiligr, adj. | {þǽɣ-ɪ-lì₂ɣ-r} |
L3728F2 | þǽgis | gen.sg | þǽgir (þǽgis), masc. noun | {þǽɣ-ɪs} |
L10149F1 | þǽgjask | inf | þǽgjask (þǽgðisk), refl. vb. | {þǽɣ-j-ᴀ-s͜k₁} |
L10149F3 | þǽgjask | 3pl.ind.prs | þǽgjask (þǽgðisk), refl. vb. | {þǽɣ-j-ᴀ-s͜k₁} |
L9926F1 | þǽgr | nom.sg.m | þǽgr, adj. | {þǽɣ-r} |
L9926F2 | þǽgjan | acc.sg.m | þǽgr, adj. | {þǽɣ-j-ᴀn} |
L9926F4 | þǽgstar | sup.nom.pl.f | þǽgr, adj. | {þǽɣ-st-ᴀr} |
L10149F2 | þǽgðisk | 3sg.ind.prt | þǽgjask (þǽgðisk), refl. vb. | {þǽɣ-ð-ɪ-s͜k₁} |