| ID |
|---|
L3746F2 | ýgs | gen.sg.m | ýgr, adj. | {ýɣ-s} |
L6618F2 | ýldi | 3sg.ind.prt | ýla (ýldi), act. vb. | {ýl-d-ɪ} |
L6618F4 | ýlandi | ptc.nom.sg.f | ýla (ýldi), act. vb. | {ýl-à₁nd-ɪ} |
L6103F2 | ýmislig | acc.pl.n | ýmisligr, adj. | {ýmɪs-lì₂ɣ} |
L6103F5 | ýmisligar | acc.pl.f | ýmisligr, adj. | {ýmɪs-lì₂ɣ-ᴀr} |
L6618F3 | ýla | 3pl.ind.prs | ýla (ýldi), act. vb. | {ýl-ᴀ} |
L6618F1 | ýla | inf | ýla (ýldi), act. vb. | {ýl-ᴀ} |
L734F7 | ýmisar | acc.pl.f | ýmiss, adj. | {ýmɪs-ᴀr} |
L734F2 | ýmisir | nom.pl.m | ýmiss, adj. | {ýmɪs-ɪr} |
L3803F2 | ýgs | gen.sg | ýgr (ýgs), masc. noun | {ýɣ-s} |