| ID |
|---|
L1263F6 | týni | 3sg.opt.prs | týna (týndi), act. vb. | {týn-ɪ} |
L1263F5 | týni | 1sg.ind.prs | týna (týndi), act. vb. | {týn-ɪ} |
L1263F2 | týnir | 3sg.ind.prs | týna (týndi), act. vb. | {týn-ɪr} |
L2376F2 | týnisk | 3sg.ind.prs | týnask (týndisk), refl. vb. | {týn-ɪr-s͜k₁} |
L3376F7 | týr | 3sg.ind.prs | tjóa (tjóði), act. vb. | {tý-r} |
L2376F1 | týnisk | 3sg.opt.prs | týnask (týndisk), refl. vb. | {týn-ɪ-s͜k₁} |
L1263F7 | týnt | spn | týna (týndi), act. vb. | {týn-d-t} |
L5250F1 | Týr | nom.sg | Týr (Týs), masc. name | {tý-r} |
L5250F2 | Týs | gen.sg | Týr (Týs), masc. name | {tý-s} |
L2376F7 | týnzk | spn | týnask (týndisk), refl. vb. | {týn-d-t-s͜k₁} |